Про це йшлося під час прес-конференції «Передатування літочислення історії м. Дніпро: вчені виявили, що місто давніше на 252 роки», яка відбулась сьогодні в «Агентстві розвитку Дніпра».

«Ми говоримо про нове літочислення нашого міста зараз, бо вже понад 15 років науковці постійно ставлять питання про не справжність сучасної дати 1776 року, – наголосив директор «Агентства розвитку Дніпра» Володимир Панченко.Як архівні, так і археологічні дослідження дають величезний матеріал, який не можна ігнорувати і який вимагає повернути до історії міста козацький етап. Ми мусимо поінформувати містян про ініціативу науковців, оформлену в резолюціях всеукраїнських та обласних наукових конференцій, в листах з підписами вже понад 30 кандидатів і докторів історичних наук. Та історики-науковці лише надають ґрунтовні факти, але визначитися із віком міста мусить сама громада. Міський голова Борис Філатов цікавиться цим питанням і якщо буде воля громади, то відповідне рішення буде ним подано».

Доктор історичних наук, професор Ірина Ковальова навела деякі результати багаторічних досліджень істориків та археологів задля усвідомлення дніпрянами свого коріння: «Археологічна експедиція історичного факультету Дніпровського національного університету з початку 2000-х років до 2012 року проводила розкопки на Самарі-Богородицькій фортеці. Ми виявили там цілу низку артефактів, які чітко засвідчують безперервність культурного шару від 1520-х років: це і монети, і товарні пломби, житла тощо. Тому ми говоримо про 1524 рік, як про початок міста. Фактично ми говоримо про існування тут поселення міського типу, яке забезпечувало функціонування перевозу, мало дуже потужне ремесло, тут були укріплення, збиралося мито. Далі, з 1688 року існувала Богородицька фортеця. Її зруйнували у 1711 році, але життя тут не припинялося в 1710-20-х роках, а під час російсько-турецької війни укріплення відновили. І вже у 1770-х роках Катеринослав Кільченський побудували саме тому, що Старосамарська фортеця була його форштадтом і прикривала його від можливого ворожого нападу».

Директор Інституту історії Дніпра, доцент ДНУ Репан Олег пояснив, чому саме треба утвердити українське козацьке коріння міста, ведучи його початок від старовинного козацького містечка Стара Самарь, змінивши початок літочислення обласного центру з 1776 р. на 1524 р.: «Наше місто історично знаходиться на перетині важливих шляхів. Тут Самара впадає в Дніпро, тут проходять важливі суходільні шляхи, які забезпечені перевозами через річки. На Дніпрі це Кодацький перевіз (сучасний Кодацький міст) та Лоц-Камянський перевіз (сучасний Південний міст). На Самарі таким важливим був перевіз на Старій Самарі. Біля перевозів і не тільки виникла ціла низка міст та поселень: Стара Самарь, Новий Кодак, Старий Кодак, Лоц- Кам’янка, Мандриківка, Половиця, Діївка, Сухачівка, Таромське, Усть-Самара, Мануйлівка, Кам’янка -Лівобережна тощо. Спираючись на методологічні напрацювання професора І. Ковальової та декана історичного факультету ДНУ професора С. Світленка ми говоримо про білінійну та поліцентричну концепцію виникнення нашого міста. Білінійність означає врахування значення як правобережних, так і лівобережних поселень в історії міста, а поліцентричність показує важливість різних поселень (їх фортець, церков, ярмарків, перевозів) для формування сучасного міста. Тому ми наполягаємо на включенні козацького етапу до офіційної історії міста, адже його було штучно вилучено для того, щоби ствердити російський пріоритет в у виникненні м. Дніпра».

Тож слово за громадою.

Share This